Sporta veidam, kuru šodien pazīstam kā badmintonu ir vairāk kā 2500 gadu sena vēsture. Vēsturiski, kā šīs spēles senākais priekštecis un pirmais aizsācējs, minama spēle Ti Jian Zi, kura bija izplatīta Ķīnā. Jau 5. gadsimtā pirms mūsu ēras, ķīnieši spēlēja Ti Jian Zi, kuru spēlēja ar kāju, bet bumbiņa bija līdzīga badmintona bumbiņai.

Apmēram piecus gadsimtus vēlāk vāles un bumbiņas spēle (no angļu valodas battledore and shuttlecock) tika spēlēta Ķīnā, Japānā, Indijā un Grieķijā. Sākot ar 16.gadsimtu šī spēle kļuva par Anglijas bērnu populāru nodarbi. Drīz tā kļuva par iecienītu augstmaņu izklaides veidu daudzās Eiropas valstīs un ieguva nosaukumu Jeu de volant.

Aptuveni ap 1860.gadu spēle ar nosaukumu poona tika spēlēta Indijā. Šī spēles bija līdzīga iepriekš minētajām, bet jau ar pievienotu tīklu, kas atdalīja spēles dalībniekus, kas nepārprotami liecina, ka šī spēle bija tuvāka mūsdienu badmintonam.

Uz Eiropu, precīzāk sakot uz Angliju, šī spēle atceļoja pateicoties Indijā dienošiem britu armijas virsniekiem.

Vēstures fakti liecina, ka ar šo spēli 1873 gadā savus viesus izklaidēja Beufordas hercogs savā lauku īpašumā Badminton House Gločesteršīrā, - minētais fakts arī ir par pamatu nosaukumam The Badminton game.

Līdz gadsimta beigām spēle saglabāja savu izsmalcinātās izklaides statusu augstākajai sabiedrībai, tomēr paralēli tam šajā laika periodā veidojās arī pirmie badmintona klubi, un 1893.gadā notika pirmā klubu tikšanās, pēc kuras tika nodibināta Anglijas badmintona asociācija un izstrādāti pirmie modernā badmintona noteikumi.

Starptautiskā badmintona federācija (IBF) tika dibināta 1934.gadā ar 9 biedriem - Angliju, Velsu, Īriju, Skotiju, Dāniju, Nīderlandi, Kanādu, Jaunzēlandi un Franciju, kurām drīz pievienojās arī Indija, Austrālija, un ASV. Pirmais lielais IBF rīkotais turnīrs bija Thomas Cup (pasaules vīriešu komandu čempionāts) 1948. gadā. Tam pievienojās citi starptautiskie turnīri: Uber Cup (sieviešu komandu čempionāts), Pasaules čempionāts, Surdiman Cup (Pasaules čempionāts jauktajām komandām), Pasaules junioru čempionāts un Pasaules Grand Prix.

Badmintons Olimpiskajā programmā pirmoreiz tika iekļauts 1972.gada Minhenes Olimpiskajās spēlēs, demonstrējamo sporta veidu statusā. Seulas Olimpiskajās spēlēs 1988 gadā badmintons vēl joprojām bija tikai demonstrējamo sporta veidu statusā, bet pirmās olimpiskās medaļas tika izcīnītas 1992 gada Olimpiskajās spēlēs Barselonā. Atlantas Olimpiskajās spēlēs 1996. gadā spēļu programmā tika iekļautas arī jauktās dubultspēles.

Partneri




All rights reserved © BK Riga 2008